2419/389
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, plade af hvidbroget marmor. 19. årh. H. 82. B. 93. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/369
Louis XVI flisebord af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 70. B. 92. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/325
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 19. årh.s. begyndelse. H. 92. B. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/309
Dansk Louis XVI armstol af sortmalet træ, sæde med fransk rørflet. 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/312
Engelsk canterbury af mahogni, front med skuffe. Regency form. 20. årh.s. begyndelse. H. 51. B. 51. D. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/310
Louis XVI spejl i profileret ramme af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 142. B. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/308
Engelsk barskab af mahogni, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh.s. slutning. H. 82. B. 46/92. D. 46 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/287
Fransk biblioteksbord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, rund plade af marmor. 19. årh. H. 61. Diam. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/167
Et par gustavianske armstole af bemalet træ, udskåret med blomster og bladværk. Sverige, ca. 1780. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/154
Sidebord af mahognibejdset nøddetræ, plade af lys alabast. Transition form. 20. årh. H. 80. B. 40. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/146
Dansk empire kommode af mahogni, let buet front med fire skuffer. Cirka 1810. H. 81,5. B. 70,5. D. 45,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/143
Fritstående skrivebord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, nedfældet plade af marmor. Empire form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. L. 100. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/137
Et par bergere af mahogni. Louis XVI form, 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/134
Et par franske piedestaler af rigt udskåret og forgyldt træ, plade af rødbroget marmor. 19. årh. H. 104. Diam 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/131
Altona rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstaferet træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/128
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/125
Louis XVI kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af grå marmor. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 116. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/122
Barok kabinet af birkerod, front med to døre bag hvilke talrige skuffer samt låge. 18. årh. H. 56. B. 64. D. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/110
Demi lune formet dansk Empire spillebord af mahogni. Cirka 1810. H. 75,5. B. 79. D. 39. Diam. 78,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2419/119
Et par havevaser af delvis sortmalet støbejern. 20. årh.s anden halvdel. H. 36. B. 75. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/116
Dansk fladlåget renaissance standkiste af egetræ, prydet med skæringer anno 1593. 16. årh. H. 67,5. B. 167. D. 58.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/113
Lille svensk bord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 74. B. 64. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/107
Svensk rokoko kommode, buet front med to skuffer. Delvis, 18. årh. H. 83. B. 57. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/86
Engelsk camelback sofa med stel af mahogni, betrukket med blålligt møbelstof. 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/77
Kinesisk skab af poleret elemtræ. 19. årh.s slutning. H. 202. B. 100. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/74
Renaissance skab af rigt udskåret egetræ. Delvist 16.-19. årh. H. 180. B. 80. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/71
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/68
Bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ. 19./20. årh. Rokoko form. H. 79,5. B. 77. D. 45.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/65
Spejl i ramme af forgyldt træ med facetslebet spejlglas. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 130. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/56
Italiensk senempire sideboard af guldstafferet og sortmalet træ. Ca. 1820. H. 87. B. 129. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/47
Lille italiensk kabinet af sortlakeret træ med indlægninger af ben. Renaissance form, 19. årh. H. 55. B. 54. D. 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/32
Fransk rokoko konsolbord af nøddetræ, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 73. B. 88. D. 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/26
Kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer. Rokoko form. 20. årh.s. begyndelse. H. 82. B. 114. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2419/20
Dansk Rokoko lampetspejl i ramme af forgyldt træ med to svungne lysarme af messing. 18. årh.s midte. H. 75. B. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/17
Regence spejl i ramme af senere forgyldt træ og senere spejlglas. 18. årh.s begyndelse. H. 102. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/14
Dansk Louis XVI bord samt stol af rødmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 77. L. 103. D. 62. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt