2419/317
Skibsmodel i form af tremastet sejlskib af nøddetræ. 20. årh. H. 53. L. 82.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/275
Parker: Skrivesæt af 14 kt. guld bestående af fyldepen og skrueblyant. L. 13,4 og 12,7. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2419/252
Alexandre Vibert: Bladformet Art Nouveau relief af forgyldt bronze. Sign. A. Vibert.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/228
Cecilie Kleist: Tupilak samt to figurer af udskåret kaskelottand. Sign. CK. H. 2,5-11 cm. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/205
Bordramme af forgyldt bronze i form af gennembrudt bladværk med ur. 20. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2419/169
Dansk skibsmodel af containerskibet Nigeria af Monrovia. 20. årh.s anden halvdel. H. 44 cm. D. 28 cm. L. 121 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/180
Skibsrat af træ med ti knager, monteret på senere stand af sortmalet jern. 19.-20. årh. H. 177 cm. Diam. 166 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/158
Blyindfattet vindue i ramme af grønmalet træ. 17./18. årh. 83 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/190
Et par stigbøjlestager af messing, antagelig Spanien 18/19. årh. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/189
Nathus af messing med kompas, på stamme af træ. 19.-20. årh. H. 142 cm. B. 85 cm. D. 50 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/184
Kompas af messing på base af træ. 20. årh., med ældre kompasrose mrk. Fredk. Smith Southampton. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/179
"Mermaid Martini". Reklameskilt med en figur af bemalet træ i relief. 20. årh. H. 56. B. 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2419/175
Skibsmodel af den britiske bark Archibald Russel af Glasgow. 20. årh.s begyndelse. H. 61 cm. D. 35 cm. L. 99 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/168
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 15,5 cm. (2) D4
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/149
Cartier: Fyldepen af sort riflet komposit med forgyldte detaljer. L. 14,2. Original æske medfølger.
Vurdering :
2.000–2.500 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/148
Cartier: To fyldepenne, brevkniv, lommekniv, pengeclips og proptrækker af delvis forgyldt metal. L. 5,2-19. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/15
Et par franske Charles X stager af patineret og delvis forgyldt bronze. 19. årh. H. 34 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/39
Britisk maskintelegraf af messing på base af træ. Mrk. J. W. Ray & Co, Liverpool and London. 20. årh. H. 119 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/33
Britisk halvmodel af dampskibet St. St. Blicher. 19. årh.s slutning. H. 39 cm. D. 24 cm. L. 194 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2419/21
Et par Haderslev stager af messingmalm, 18. årh. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK