2420/362
Kinesisk rektangulær æske af rodtræ. 19.-20. årh. H. 6. L. 24. B. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/358
To kinesiske bojaner af porcelæn, dekorerede med fugle og blomster. 20. årh. H. 30. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/348
Sino-tibetansk figur af delvis bemalet metal i form af Jambhala. Vægt ca. 1675 g. 20. årh. H. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/341
Yu Huiguang: Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med vinterlandskaber. 20. årh. 75 x 22. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
2420/308
Kinesisk segl samt to skæringer af jade, udskåret med geder og figurer. 20. årh.s begynelse. H. 2,8-5,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/310
To tibetanske thangkaer med mandalaer. Farvepigment på lærred. 20. årh. Bladstørrelse 36 x 29 og 68 x 46. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/309
Safavid krukke af frittegods, dekoreret i blåt med stiliseret blomstermotiv i kartoucher. Iran. 18. årh. H. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/293
Yu Huiguang: Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med snelandskab. Sign. Diam. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/279
Kinesisk lågvase af brunlig jade, hanke i form af drager, lågknop i form af chilong. Vægt 3048 gr. H. 21. L. 29 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/275
Et sæt på fire kinesiske vægpaneler af porcelæn med "Hundred Boys". 20. årh. Hvert panel 93 x 33. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/273
Kinesisk cloisonné 'moon flask' vase. Qing 18/19. årh. H. 38 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/266
Stor kinesisk vase af porcelæn samt to mindre, dekorerede i emaljefarver. 20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/265
To kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidede, dekorerede i emaljefarver. Den ene mærket Wei Hwngchang. Monterede til lamper. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/263
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i jernrødt og guld med blomster og fugle i felter. Sen Qing/Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/262
Et par kinesiske vaser af porcelæn, firsidede, dekorerede i emaljefarver. Sign. Fan Yongzhen. Tongzhi. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/261
Et par kinesiske vaser af porcelæn, firsidede, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 27,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/260
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sekssidet form. Mærket Kangxi, men Guangxu periode. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 36 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/253
Kinsisk ottekantet famille verte opsats af porcelæn, dekoreret med bjerglandskab. 18.-19. årh. H. 10. Diam. 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/252
Kinesisk figurgruppe af porcelæn i form af klippeparti med Shouxing. Bang Ji Chu Pin. Antageligt Republik. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/243
Tre kinesiske vaser af porcelæn, cylindriske, dekorerede i emaljefarver. To omdannede til lamper. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2420/242
Kinesisk roleau vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qianlong seglmærke, 20. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/235
Kinesisk Budai af porcelæn, mrk. Zhu Yishun. Republik. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/210
Et par japanske bronze vaser, Meiji 1868-1912. Vægt 3384 g. H. 33,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/209
Lille kinesisk bordskærm, firfløjet, malet på stenart. 20. årh. H. 23 cm L. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/207
Kinesisk ferskenskål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qing sen 19. årh. 14 x 19,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/205
Kinesisk brush rest samt seks snuff bottles. 19/20. årh. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/203
Canton skole, 19. årh. : Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton. Olie på lærred. 33 x 57 cm. I senere hardwood ramme 52 x 74 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/197
Kinesisk eksport sølv lotus skål. Mærket. Ca. 1900. Vægt 451 g. H. 10,5 cm Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/199
Kinesisk low table af træ dekoreret med figurscenerier og design af lak. Sen Qing ca. 1900. L. 130 cm H. 55 cm. B. 44 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/195
Kinesisk censer af bronze. Xuande mærket. 19. årh. Vægt 1048 g. Diam. 16 cm. D4
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/190
To indiske elefant kroge af metal med greb af træ. Ca. 1900. L. 67/71 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/189
A large group of Chinese a.o artifacts of metal, wood etc. 19/20th century.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/155
To kinesiske tedåser af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Qing. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/151
Japansk satsuma krysantemum skål, mærket Nikko. Meiji 1868-1912. Diam 36 cm. H. 15 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/152
Kinesiske broderier på krave af silke, fra kåbe. Ca. 1900. Indrammet. 81 x 82 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/123
Kinesisk "nine peaches" fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qing 19. årh. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/99
Balusterformet vase med låg af porcelæn, dekoreret i blå underglasur. Kina, 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/75
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Yongzheng 1723-1735. Diam. 39 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2420/63
Stor japansk okimono af bronze, en fuglefænger. Mærket. Meiji 1868-1912. H. 48 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2420/57
Balusterformet vase af porcelæn. Kina, 18. årh. H. 41 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2420/39
Lille terrin af ostindisk porcelæn, Qianlong 1736-1795. L. inkl hanke 18 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/9
To kinesiske cylinderformet vaser af porcelæn. Republic 1912-1949. H. 13,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK