Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Sofabord af massiv teak opsat på medestel. Model FD 575. Udført start 1960'erne hos France & Søn, med plakette herfra. H. 44. L. 174,5. B. 67,5.
Litteratur: Mobilia nr. 117, 1965.
Generelt god, formentlig restaureret, stand med lette tegn på alder og brug.Topkant ved ender med ridser, mærker og snavs. Større afslag ved topkant i den ene ende. Mærket med producentens metalmærke.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
7 bud