Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Lågkrukke af stentøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med grøn og grå glasur med gule elementer. Låg af grønpatineret bronze med organisk dekor. Sign. monogram, S279. Kgl. P. Unik. H. inkl. låg 21,5. Diam. ca. 14.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
9 bud