2417/946
Helge Sibast (f. 1908, d. 1985)
Cirkulært udtræksbord af palisander med én tillægsplade med sarg. Model 204. Udført hos Sibast Møbler. H. 73,5. Diam. 119,5. L. 169. (2)
Litteratur: Mobilia No. 88, November 1962.
Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, vol. 2, June 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
8 bud