2417/​946

Helge Sibast (f. 1908, d. 1985)

Cirkulært udtræksbord af palisander med én tillægsplade med sarg. Model 204. Udført hos Sibast Møbler. H. 73,5. Diam. 119,5. L. 169. (2)

Litteratur: Mobilia No. 88, November 1962.

Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, vol. 2, June 1962.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Delvist falmet.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK