2420/​297

En samling bordsølv bestående af opsats af sterlingsølv dekoreret i delvist perforeret mønster samt gadroneret kant. Udfyldt. H. 14,5. Bæger af hamret sølv dekoreret med Viborg domkirke. H. 8,5. Engelsk asiet af sterlingsølv dekoreret i delvist perforeret mønster samt drevet motiv af Kong Edward VII. Diam. 9. Samt teske af sterlingsølv med ilagt mønt afbilledet Kong Christian IX og Dronning Louise. L. 14. Samlet vægt ekskl. opsats ca. 111 g. 19.-20. årh. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Bæger med buler.

Bemærkninger

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

Tidspunkt Byder Bud
942187 1.000 DKK