2419/567
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med grønt skai. Model 3171. Formgivet 1956. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 170. D. 50.
Litteratur: Mobilia 1956. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 134.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Restaureret. Senere ombetrukket.
Vurdering
Hammerslag
11 bud