Benny Brankovic (f. 1974)
Uden titel, 2024. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 50×50. Uindrammet.
Den danske kunstner Benny Brankovic (f. 1974) bor og arbejder i København, Danmark. Som multitalent kunstner gør Brankovic en fængslende indgang til samtidskunstscenen med en forfriskende og rå æstetik præget af hans morfiske og eksplosivt levende formsprog. Ved nærmere eftersyn af Brankovics fascinerende kunstværker fornemmer man straks hans dybe rødder i graffiti-verdenen og det umiskendelige og unikke æstetiske udtryk, der definerer hans kunstneriske praksis. Hans visuelle orientering er mod malerier, der inkorporerer spray, emalje, akryl og akvarel, som alle tilføjer en levende tone til det endelige kunstværk. Ligesom hvordan graffitikunst griber ind i det urbane landskab, har Brankovic sat et uudsletteligt præg på gadebilledet gennem sit internationalt anerkendte tøjmærke Le Fix, hans designbaggrund med rod i skateboarding og hip-hop kultur samt hans tankevækkende installationskunst projekter.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
34 bud