2418/945
Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
“Royal”. Reolvæg af palisander bestående af fem vanger, 30 hyldeknægte, 15 hylder og to skabe med skydelåger. Udført hos Cado. 1960'erne. Vanger H. 202. Hylder B. 80. D. 22–30. Skabe med skydelåger H. 42. B. 80. D. 38. (52)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
9 bud