2419/597
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. En brødkniv med skaft af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. L. 28,7. Samt otte kaffeskeer af forgyldt sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive del med stål 100 g. Kaffeskeer: L. 9,7. (9)
Kaffeskeer med tilhørende Georg Jensen æske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
9 bud