Samling julebestik af delvis forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen. Samt div. andre erindringssker mv. Vægt 2066 g. (37+9)
Julebestik, A. Michelsen: 1951, gaffel R(eplica) 1953, gaffel R(eplica) og ske 1956, gaffel R(eplica) og ske R(eplica) 1957, 2 x gaffel R(eplica) og ske R(eplica) 1958, 2 x ske R(eplica) 1960, gaffel R(eplica) og 2 x ske R(eplica) 1962, gaffel R(eplica) og ske R(eplica) 1963, gaffel og ske1964, gaffel og ske 1967, gaffel og 2 x ske 1972, gaffel og ske 1974, gaffel og ske 1975, gaffel og ske1976, gaffel og ske 1978, gaffel og ske 1982, gaffel og ske 1984, gaffel og ske.
Div. erindringsskeer: A. Michelsen: Frederik IX ske og gaffel 1967. Konstantin & Anne-Marie 1964. Margrethe 1958 samt Frederik & Ingrid 1960. P. Hertz, juleske 1958 E. Lauridsen ske med kronet skaft. Årsskeer 1971 og 1979, Georg Jensen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
11 bud
295626 | ||
862281 (Autobud) | ||
295626 | ||
862281 (Autobud) | ||
295626 | ||
862281 (Autobud) | ||
295626 | ||
862281 (Autobud) | ||
66481 | ||
862281 | ||
274699 |