2420/29
Engelsk George III lygteur i kasse af magogni med skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørne ornamenter af forgyldt bronze, værk med halvtimesslag, datoviser og strike-silent, bagplade rigt graveret med kinesisk pargode og ornamentik. Plakette sign. W. Smith, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 29. D. 18.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul, optræksnøgle og nøgle medfølger. Senere pendul og pendulophæng.
Vurdering
Hammerslag
938938 |