Tony Scott (f. 1976)
Uden titel. Sign. Tony Scott 24. Foldet papir. Lysmål 39×29.
Den danske kunstner Tony Scott (f. 1976) bor og arbejder i København, Danmark. Scott fremstår som en lyskilde inden for papirfoldningskunstens rige. Guidet af det standhaftige princip om at starte med en firkant og overholde reglen om ingen skæring, begiver Scott sig ud på en transformerende rejse med hver kreation. Udfordringen ligger i at indkapsle selve essensen af sit emne i folderne, udfolde lag af mening og skønhed med enhver minutiøs manipulation af papir. Målet: at udfolde papirets skjulte potentiale. Spørgsmålet, der fascinerer ham, er: hvad er grænsen for et firkantet stykke papir. Udfordringen: Hvis du kan tænke det, kan du folde det. Han har arbejdet med origami i mere end 15 år, oprindeligt inspireret, da han besøgte Hiroshima, Japan. Han er vendt tilbage flere gange gennem årene.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
17 bud