Peter Birk (f. 1985, bor og arbejder i Aarhus)
Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65×65. Uindrammet.
Den danske streetart-kunstner Peter Birk (f. 1985) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Birk startede sin karriere som ung teenager og brugte det meste af sin ungdom på at rejse og male graffiti. I disse år fik kunsten større og større betydning for Birk, og han har i dag etableret sig som en anerkendt kunstner. Han er kendt for sin kreative brug af farver og motiver, der skaber en karakteristisk stil for hans værker. Han er desuden anerkendt for at skabe en helt speciel atmosfære ved hjælp af lyse og klare farver i sine kompositioner, som ofte drager paralleller til blomstrende natur.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
34 bud
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
938301 | ||
849841 (Autobud) | ||
970696 | ||
849841 | ||
970696 (Autobud) | ||
849841 | ||
970696 | ||
970483 | ||
970696 | ||
970483 | ||
301900 | ||
970483 | ||
914507 (Autobud) | ||
970483 | ||
914507 | ||
970483 | ||
852119 | ||
180935 | ||
1144796 |